Ustawa śmieciowa na cmentarzu

Odsłony: 3533

{jcomments on}Ustawa śmieciowa na cmentarzu

Jak się okazuje ustawa śmieciowa będzie obowiązywała od 1 lipca nie tylko żywych, ale również zmarłych. Jej zasady dotyczą bowiem gospodarowania śmieciami także na cmentarzach. Do tej pory administracja cmentarza płaciła za wywóz jednego kontenera ok. kilkuset złotych. Teraz opłaty będą dotyczyły najprawdopodobniej każdego grobu (rzadziej powierzchni cmentarza), a zatem kwota do zapłaty będzie zależna od  ilości mogił. W związku z zaistniałą sytuacją w ostatnią niedzielę  w głuchołaskim kościele odczytano apel do rodzin zmarłych o uiszczanie zaległych opłat za groby.

Szacuje się, że ok. 25 % grobów na głuchołaskim cmentarzu nie jest opłacana. Przypomnijmy, że pierwsza opłata jest ważna 20 lat. Po tym okresie, jeśli nie zostaną uregulowane kolejne opłaty, miejsce na pochówek może być wykorzystane ponownie dla innego zmarłego. Niektóre gminy zaczęły już przygotowania do wejścia w życie nowej ustawy. Zaczęło się liczenie, ile śmieci "produkuje" mogiła. Okazuje się, że zdania są podzielone: od 3 (Nysa) do 12 litrów (Kędzierzyn-Koźle) odpadów miesięcznie. Administratorzy cmentarzy powinni zatem składać stosowne deklaracje co do ilości grobów na cmentarzu, aby następnie obliczyć wysokość opłaty za cały cmentarz. Na pewno przy tej okazji zacznie się również szukanie rodzin zmarłych, które zalegają z opłatami za grób, bo nawet jeśli dana mogiła jest nieodwiedzana i nie „produkuje” śmieci, trzeba będzie za nią zapłacić. W najgorszej sytuacji są administratorzy zabytkowych cmentarzy, na których nikogo się już nie chowa i nie pobiera opłat za groby. Oni pieniędzy na opłaty będą musieli poszukać gdzie indziej.  Pojawiły się też oczywiście problemy: czy odwiedzający cmentarz będą sortowali śmieci i gdzie postawić pojemniki, bo jak się okazuje w przypadku większych miejskich cmentarzy może ich być nawet kilkadziesiąt.

W naszej gminie problem odpadów na cmentarzu nie został jeszcze rozwiązany. Prawdopodobnie będzie on tematem którejś z kolejnych sesji Rady Miejskiej. (foto. Patrick)