O czym należy pamiętać, składając PIT

Odsłony: 2037

{jcomments on}O czym należy pamiętać, składając PIT

Jeszcze tylko do końca kwietnia trwa okres rozliczeniowy dla podatników, którzy uzyskali dochody w 2012 r. Jeśli nie złożymy w terminie deklaracji PIT, możemy zostać obciążeni karą pieniężną. W szczególnych okolicznościach urzędy skarbowe idą podatnikom na rękę i korzystają z prawa niestosowania kar. Postępują tak w sytuacjach, gdy podatnik okazał skruchę, tzn. w formie pisemnej złożył zawiadomienie o zaistniałym zaniedbaniu, a także wyjaśnił powód opóźnienia. Podatek oczywiście trzeba niezwłocznie zapłacić, by nie narazić się na dodatkowe koszty.

Przy wypełnianiu deklaracji podatkowej warto pamiętać o możliwości przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Przekazując darowiznę, mamy możliwość sprawdzenia, na co ona zostanie spożytkowana. Organizacje pożytku publicznego mają bowiem obowiązek składać ogólnodostępne sprawozdania finansowe i merytoryczne, a prócz tego są też kontrolowane. Bardzo rzadko zdarza się, by dochodziło tu do jakichś nadużyć.

Sprawdzonym sposobem jest przekazywanie pieniędzy na konkretny cel, np. chore dziecko z sąsiedztwa, lokalne hospicjum, świetlicę dla dzieci itp. Można też przeznaczyć 1% podatku dla działających od wielu lat i sprawdzonych organizacji charytatywnych. Wśród nich prym wiodą:  Caritas,  PCK, Fundacja "Zdążyć z pomocą", Fundacja WOŚP, Polska Akcja Humanitarna,  Fundacja Polsat, Fundacja Anny Dymnej „Mimo wszystko”, Fundacja TVN "Nie jesteś sam".

Numery KRS organizacji, potrzebne do  wpisania do deklaracji, bez trudu można odnaleźć w Internecie.