Uwaga, oszuści!!!

Odsłony: 1949

{jcomments on}Uwaga, oszuści!!!

Wczoraj w południe do 75 – letniej mieszkanki naszego miasta zapukali oszuści podający się za pracowników ośrodka zdrowia na terenie Głuchołaz. Zostali wpuszczeni do mieszkania. Kobieta skorzystała z usług, jak się okazało fałszywych masażystów, którzy wykorzystując Jej naiwność i zaufanie skradli z mieszkania kwotę 360 zł.


Funkcjonariusze, prowadzący sprawę ustalili, że „masażyści” wykonali usługę, po czym prosili, aby poszkodowana jeszcze przez ok. 10 minut leżała nieruchomo. Kiedy opuścili mieszkanie, 75 – latka zorientowała się, że mogła paść ofiarą oszustów. Sprawdziła miejsce, gdzie znajdowały się pieniądze, niestety została po nich tylko pusta koperta i gratis, którym okazał się niebieski długopis. Szkoda wydaje się niewielka, ale dla w/w Pani, z pewnością dotkliwa. Co zrobić, by i nas nie spotkała podobna „usługa”?
Oto kilka rad policjantów, którzy, niestety, coraz częściej mają do czynienia z podobnymi sprawami.

  • należy zachować ostrożność w kontakcie z nieznajomym, 
  • nigdy nie pokazywać pieniędzy osobom obcym, 
  • nie ufać osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół,
  • zawsze potwierdzać "prośbę o pomoc", kontaktując się osobiście: wykonajcie telefon lub bezpośrednio,
  • wszelkie telefoniczne prośby, w tym z zagranicy o pomoc, grożą utratą pieniędzy; gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie należy powiadomić Policję (nr tel. 997 lub 112)!

Sprawcy w celu osiągnięcia korzyści majątkowych wprowadzają osoby pokrzywdzone w błąd co do swojej tożsamości, podając się za bliskiego członka rodziny, za członka rodziny sąsiadów, przyjaciół, bądź też za pracowników różnych instytucji.

Oszuści próbują różnych metod, by okraść starsze osoby z oszczędności, bądźmy więc ostrożni i nie dajmy się oszukać!