Oddział chirurgiczny do Nysy?

Odsłony: 2544

{jcomments on}Oddział chirurgiczny do Nysy?


Według najnowszych danych głuchołaski oddział chirurgiczny zostanie przeniesiony do Nysy. W praktyce oznacza to, że kontrakt tego oddziału opiewający na kwotę 1,6 mln złotych przejmie tamtejszy szpital.
Już od dawna pojawiły się głosy, by zrestrukturyzować ZOZ w Głuchołazach, a być może wtedy szpital uniknie zamykania kolejnych oddziałów.  Problem ten był przedmiotem dyskusji podczas wyjazdowej sesji Rady Powiatu Nyskiego w Jarnołtówku. Pocieszające jest to, że ubiegły rok nie wygenerował nowego zadłużenia szpitala, ale stało się to dzięki temu, że Narodowy Fundusz Zdrowia zapłacił za nadwykonania.


Chirurgia w Głuchołazach ma 700 tys. złotych strat, ponieważ brakuje jej pacjentów i trzeba ograniczać jej pracę średnio do 2 dni w tygodniu. Na pełnych etatach zatrudnionych jest dwóch lekarzy, brakuje nowoczesnego sprzętu, a koszty dostosowania bloku operacyjnego do aktualnych wymogów to ok. 1,5 mln złotych. W zamian za likwidację oddziału chirurgicznego wydłużone zostaną prawdopodobnie godziny przyjęć w poradni chirurgicznej (w dni robocze do godz. 20.00).