Zapomniana Kalwaria

przez es
Odsłony: 1545

            W Sławniowicach, miejscowości należącej do parafii Burgrabice, znajduje się zabytkowa Kalwaria,

ukryta w lesie, na niewielkim wzgórzu. Dziś, zapewne wielu parafian miałoby problem z jej odnalezieniem. Przy drodze też brak jakiejkolwiek tablicy informacyjnej

            Określenie „Kalwaria” (hebr. Golgota) dosłownie znaczy „Wzgórze Czaszki” i nawiązuje do miejsca ukrzyżowania Jezusa, za Jerozolimą, na wzgórzu, które przypominało czaszkę. W szerszym znaczeniu, Kalwaria upamiętnia drogę krzyżową Jezusa i poszczególne wydarzenia z nią związane, zapisane w kolejnych stacjach. Obecne nabożeństwo Drogi Krzyżowej zawiera 14 stacji, ale Kalwarie mogą zawierać różne ich liczby.

            Kalwaria Sławniowicka została zbudowana ponad 100 lat temu przez właściciela tutejszego kamieniołomu jako upamiętnienie śmierci syna, który zginął w czasie I wojny światowej. Przejmujący gest ojca pragnącego włączyć swoje cierpienie po stracie dziecka w cierpienie Boga.

            Stacje Drogi Krzyżowej poprzedza scena „Modlitwy w Ogrójcu”. Klęczącemu Jezusowi towarzyszy anioł trzymający krzyż. Zaraz obok znajdują się kamienne stacje prowadzące na wzgórze. Jedna z nich przewrócona. Na innych brakuje oznaczenia. Stacja-kapliczka „Złożenia do grobu” ma zniszczone drzwi. Naprzeciw piękna Grupa Ukrzyżowania, w dali widać krzyż kamienny, epitafium dla zmarłego syna.

            Za probostwa ks. Jana Kęska (1973-2014) na Kalwarii Sławniowickiej co roku, w Święto Podwyższenia Krzyża, 14 września odprawiana była Msza św. Wydarzenie to mobilizowało parafian do troski o Kalwarię. Zapewne jeszcze z tamtego czasu zachowały się gdzieniegdzie wychylające się spod suchych liści narcyzy.

            Kalwaria Sławniowicka to miejsce pełne zadumy i świętej ciszy. Zapomniana, świadczy o tym, jak bardzo odeszliśmy od tych wartości.

                                                                                                                                    RW