Epitafium dla o. Bogdana Deca - artykuł nadesłany

przez es
Odsłony: 916

W przeddzień wspomnienia NMP z Góry Karmel (16 lipca) na ścianie zewnętrznej kościoła w Burgrabicach została zawieszona tablica-epitafium,

upamiętniająca 10. rocznicę śmierci o. Bogdana Deca, karmelity bosego, pochodzącego ze Sławniowic (par. Burgrabice). Z uwagi na to, że o. Bogdan spoczywa we Wrocławiu, w parafii rodzinnej brakowało jakiegoś znaku materialnego jego obecności i naszej pamięci o człowieku, który część swojego życia spędził wśród nas.

Dla o. Bogdana, w kościele burgrabickim wiele się zaczęło: ministrantura, kapłaństwo, wieloletnia przyjaźń z proboszczem, ks. Janem Kęskiem. Życie zakonne i kapłańskie wyznaczało mu pracę w różnych miejscach, ale do Burgrabic wracał jak do portu, dzieląc się doświadczeniem duszpasterskim i duchowością karmelitańską.

Także ostatnie swoje wakacje spędził w parafii rodzinnej. Będąc chorym, zapewne już inaczej smakował życie. Powiedział kiedyś: „jak tu pięknie, jaka cisza i tyle zieleni”. Chciał być pochowany w Burgrabicach. Epitafium jest więc skromnym wypełnieniem jego woli.

Parafia, po rodzinie, jest podstawowym środowiskiem wiary człowieka, to ona kształtuje jego duszę. Życie parafii nie tworzą tylko obecni parafianie, ale także ci, którzy żyli przed nami. Stanowią oni jakby duchowe zaplecze, z którego, na mocy komunii świętych, obficie czerpiemy, nie zawsze zdając sobie z tego sprawę. Groby i epitafia przypominają, że nadal stanowimy społeczność parafialną i nikogo z nas nie może zabraknąć w przyszłym królestwie Chrystusa.

RW