Krytycznie ocenił wykonanie budżetu

przez es
Odsłony: 757

Nasza gmina źle wypada w porównaniu do innych gmin – dowodził podczas sesji podsumowującej wykonanie budżetu w 2017 roku

radny J. Wanicki. Według przedstawionych przez niego danych wskaźniki ekonomiczne, które świadczą o sytuacji naszej gminy, znacznie się obniżyły w stosunku do 2016 roku. Potwierdza to ranking przygotowany przez regionalne izby obrachunkowe. Głuchołazy zajęły w nim 578 miejsce na 616 gmin miejsko-wiejskich. Mocno przegoniły nas sąsiednie gminy, jak Grodków, Otmuchów, Prudnik czy Nysa. W Głuchołazach szwankują m.in.: zbyt niski udział dochodów własnych w dochodach gminy, mały udział środków europejskich, niewielki udział wydatków na inwestycje czy kulturę. Wykonanie budżetu dobrze może wyglądać tylko na papierze, ale mało kto wie, że w ciągu roku wielokrotnie zmniejsza się planowane kwoty, co pod koniec roku może dać mylne wyobrażenie, że wszystko zostało zrealizowane. Dla przykładu wydatki inwestycyjne w 2017 roku zostały zmniejszone z przeszło 11 milionów złotych do 6,5 milionów, a pozyskanie środków europejskich w stosunku do zaplanowanej kwoty wyniosło w 2017 roku tylko 3,5 %.