Zapomniana perełka europejskich basenów

przez JW
Odsłony: 1369
Głuchołazy basen
Głuchołazy basen

Ponownie przenosimy się w czasie, kiedy Głuchołazy, malowniczo położone na zboczu Sudetów na południe od Nysy,

zachwycały nie tylko swoim uzdrowiskowym charakterem, ale również jednym z najpiękniejszych basenów w Europie. Artykuł z 1945 roku przenosi nas do czasów, gdy miasto to było miejscem, gdzie zarówno mieszkańcy, jak i turyści, mogli cieszyć się niezwykłym urokiem swojego pływackiego skarbu.

Miasto Głuchołazy, znane również pod niemiecką nazwą Ziegenhals, było wtedy oazą spokoju i urody. Posiadało pięknie urządzone sanatorium oraz wiele stylowych willi i pensjonatów otoczonych zielenią. Jednak to, co przyciągało uwagę, to pływalnia, która stanowiła jedną z największych atrakcji nie tylko miasta, ale i całego regionu.

W samym sercu Głuchołaz, przy ulicy Parkowej, wznosił się nowoczesny budynek. Jego tarasy, obsypane dywanami kwiatów, prowadziły w dół wąwozu otoczonego sosnowym lasem, gdzie znajdował się basen pływacki o imponujących wymiarach - 50 metrów długości i 8 torów szerokości. Stoki wąwozu tworzyły naturalne trybuny dla widzów, tworząc niepowtarzalny amfiteatr.

Niezwykła konstrukcja basenu obejmowała nie tylko główną płytę pływacką, ale także mniejszy basen dla dzieci oraz trzeci, mający charakter czysto dekoracyjny. Między nimi przebiegał wąski mostek, na którym umieszczono prysznice. Przechodząc przez maleńki pasek płytkiej wody, pływacy opłukują nogi z piasku, nim weszli na mostek i rozpoczęli swoje pływackie zmagania.

Taras pływacki nie był jedynym atutem tego miejsca. W otoczeniu basenu rozpościerała się prześliczna i higieniczna plaża. Duże płyty szarego piaskowca stanowiły elegancki pierścień otaczający cały kompleks pływalni.

Oficjalnego otwarcie pływalni po wojnie dokonał Starosta Nysy, obywatel Wincenty Karuga. To było wydarzenie, które z pewnością wzbudziło entuzjazm mieszkańców i przyciągnęło licznych gości z okolicy.

Niestety, losy tej niezwykłej pływalni nie potoczyły się po myśli współczesnych mieszkańców Głuchołaz. Choć informacje o niej krążą teraz głównie w starych artykułach prasowych, pozostaje ona zapomnianą perłą, która nie przetrwała do naszych czasów. Dziś, gdy spacerujemy ulicami Głuchołaz, pozostaje nam tylko wyobrażenie sobie tych dawnych czasów, gdy miasto było jedno z najpiękniejszych miejsc do pływania w Europie. (foto: Biblioteka Narodowa)

Czytaj też: Zobacz film o Głuchołazach z lat 70.

Zobacz też: Głuchołazy - pamięć o uzdrowiskowej przeszłości

Zobacz również: Głuchołaski „Skowronek”, czyli ks. Ludwik Skowronek

Nasza strona: glucholazy.eu

Głuchołazy - portal miasta i gminy. Wiadomości i komentarze.

FB strona 

FB grupa Głuchołazy

Głuchołazy na YouTube