Gmina Głuchołazy zaciąga kolejny kredyt? Czy to dobry pomysł?

przez JW
Odsłony: 729
Głuchołazy Urząd Miejski
Głuchołazy Urząd Miejski

Nasz samorząd planuje zaciągnięcie kredytu w wysokości 10 781 919 zł. Pożyczka ma zostać przeznaczona na pokrycie deficytu budżetu gminy, który w 2023 roku ma wynieść 19 961 614 zł.

Koszty obsługi takiego kredytu będą znaczne. Według ofert przedstawionych przez banki, koszty obsługi pożyczki mogą wynieść od 5,7 miliona złotych do 6,1 miliona złotych. Oznacza to, że gmina będzie musiała oprócz zwrotu kapitału wysokości 10,7 miliona złotych zwrócić jeszcze około 6 milionów w odsetkach. (które będą zależały od oprocentowania w naszym kraju).

Ogłoszenie zamiaru zaciągnięcia kredytu spotkało się z krytyką niektórych radnych gminy. Głównym zarzutem jest to, że zadłużenie gminy będzie rosło, co może mieć negatywne skutki dla mieszkańców w przyszłości.

Obecnie zadłużenie gminy Głuchołazy wynosi około 28,1 milionów złotych. Zaciągnięcie nowego kredytu zwiększy to zadłużenie do około 34,8 milionów złotych. W tym roku na obsługę starych kredytów samorząd nasz wyda około 2 miliony.

Te 2 miliony można byłoby przeznaczyć na inne cele, np. na inwestycje w infrastrukturę gminy lub na poprawę jakości życia mieszkańców.

Oczywiście, gmina musi mieć możliwość finansowania inwestycji. Jednak zaciąganie kredytów na nieograniczoną skalę może być niebezpieczne. Może prowadzić do sytuacji, w której gmina nie będzie w stanie spłacać swoich zobowiązań, co może mieć negatywne skutki dla mieszkańców.

Zaciąganie kredytu przez gminę Głuchołazy może wydawać się łatwym rozwiązaniem na pokrycie deficytu budżetu, ale w rzeczywistości jest to rozwiązanie dalekie od optymalnego.

Zaciąganie kredytu to również długoterminowe zobowiązanie, które będzie musiało być spłacane przez kolejne samorządy Głuchołaz pieniędzmi mieszkańców gminy. Zamiast szukać łatwych rozwiązań w postaci zaciągania kredytu, gmina powinna skupić się na poszukiwaniu dodatkowych źródeł finansowania i optymalizacji wydatków, aby uniknąć dalszego zadłużania się.

Czytaj też: Czesi chcą inwestować w kolej

Zobacz też: Przebudowa drogi krajowej 40 nabiera tempa w Głuchołazach!

Zobacz również: Majątek włodarzy gminy Głuchołazy

Nasza strona: glucholazy.eu

Głuchołazy - portal miasta i gminy. Wiadomości i komentarze.

FB strona 

FB grupa Głuchołazy

Głuchołazy na YouTube