Święto kamieniarzy

przez RW
Odsłony: 6893
Burgrabice gmina Głuchołazy
Burgrabice gmina Głuchołazy

Liczne na naszym terenie zakłady kamieniarskie to kontynuacja długowiecznej tradycji, sięgającej średniowiecza,

związanej z wydobyciem i obróbką kamienia. Została ona zapoczątkowana odkryciem bogatych złóż marmuru w Sławniowicach. 

Patronem kamieniarzy jest św. Szczepan (w języku greckim Stefan), którego wspomnienie Kościół obchodzi 26 grudnia. Był jednym z siedmiu diakonów, których Apostołowie powołali do posługi wśród ubogich w Jerozolimie. Cechowały go nie tylko sprawiedliwość i miłosierdzie, ale przede wszystkim był mężem „pełnym Ducha Świętego i mocy”. Z odwagą głosił Ewangelię wśród Żydów, pokazując jak proroctwa Starego Testamentu wypełniły się w Osobie Jezusa Chrystusa. Za to został skazany w 33 lub 34 roku na śmierć przez ukamieniowanie. Jest pierwszym chrześcijańskim męczennikiem, dlatego w Litanii do Wszystkich Świętych rozpoczyna grupę męczenników. 

Śmierć przez ukamieniowanie przyczyniła się do przedstawiania św. Szczepana z kamieniami i przypisania mu pod opiekę tych wszystkich, którzy zmagają się z materią kamienia. Ale nie tylko to, bo zgodnie z tradycją ludową w św. Szczepana należy udać się do sąsiadów z życzeniami i zbożem. Dzień św. Szczepana zapowiada także pogodę: „Św. Szczepan zapowiada, jaka pogoda w styczniu wypada”, ale „Gdy w Szczepana błoto po kolanie, na Zmartwychwstanie wyciągaj sanie”. 

W Burgrabicach tradycyjnie w dniu św. Szczepana jest odprawiana Msza św. w intencji kamieniarzy. Może kiedyś parafia doczeka się także kamiennej rzeźby św. Szczepana.  (foto: Biblioteka Narodowa)

RW

 

 

Czytaj też: Piękna Madonna z Biskupowa

Zobacz też: Nyski odcinek Drogi Jakubowej

Zobacz również: A Bolkowice są w Jarnołtówku

Nasza strona: glucholazy.eu

Głuchołazy - portal miasta i gminy. Wiadomości i komentarze.