Burgrabicka Złota Góra

przez Artykuł nadesłany
Odsłony: 2955

Złota w naszych okolicach jest pod  dostatkiem. Mamy Złoty Stok, Złoty Potok, w Głuchołazach Złote Ścieżki, w Burgrabicach Złotą Górę, a tuż za granicą Złote Góry. Prawdziwe Eldorado.

Wśród złotonośnych terenów burgrabicka Złota Góra (342 m) jest mało znana, chociaż wzmianki o miejscowym kopalnictwie złota w Burgrabicach dotyczą już XV wieku. Jeszcze w latach trzydziestych XX wieku były ich ślady, o czym wspomina autor historii parafii w Burgrabicach: „Na wzgórzu blisko kościoła poszukiwano kruszców. Wejście do szybu jest jeszcze dziś widoczne” (L. Jakowski, 500 Jahre Pfarrgemeinde Borkendorf. Borkendorf 1938). Drobiny złota znajdowano także w Morze, rzece płynącej przez Burgrabice, nazywanej przez mieszkańców Morawką.

Złota Góra jest widoczna z trasy widokowej Nysa – Sławniowice – Nysa, przez Morów, Koperniki, Kijów. Jadąc od strony Nysy, ujrzymy ją po prawej stronie, a jadąc ze Sławniowic – po lewej. Stoi samotna wśród pól i zagajników.

W czasach kiedy dzieci cieszyła jeszcze jazda na sankach i nartach, to Złota Góra była dobrym miejscem dla takich zabaw. Dziś oferuje raczej piękne widoki. Może kiedyś będzie punktem na trasie „złotego szlaku” ze Złotego Stoku do Złotych Gór.

                                                                                                                                             RW