1 maja - o człowieku pracowitym

przez artykuł nadesłany
Odsłony: 2256
Burgrabice w Gminie Głuchołazy
Burgrabice w Gminie Głuchołazy

Dzięki Bogu, minęły czasy pierwszomajowych pochodów i głuchołaski pochód pozostał już tylko na starych zdjęciach.

W Polsce, po II wojnie światowej  było to sztuczne, wymuszone świętowanie, bez zaplecza tradycji i odniesienia do realnego życia człowieka. 

W Kościele katolickim 1 maja to wspomnienie św. Józefa Robotnika, proklamowane przez Piusa XII w 1955 roku, ale tradycja jest o wiele starsza. Nowy Testament ukazuje św. Józefa jako potomka rodu królewskiego, a równocześnie robotnika, ciężko pracującego przy obróbce  kamienia i drewna. Dlatego jednym z jego atrybutów jest kątownik ciesielski. Tak przedstawił go anonimowy malarz na starym fresku w kościele w Burgrabicach. 

W dniu 1 maja Kościół pragnie ukazać przede wszystkim pracowitość św. Józefa, a przez jego osobę wskazać nowy wymiar pracy ludzkiej. Stary Testament przekazuje, że praca, która od początku była darem Boga, została naznaczona grzechem pierworodnym. Stąd jej trud, ciężar, częsty brak owoców. Dlatego pracowitość nie jest bezpośrednio powiązana z sukcesem. Widać to na przykładzie życia św. Józefa, który ciężko pracował, a pomimo tego nie mógł zapewnić dostatniego życia swojej Rodzinie. 

Zbawienie przywraca błogosławieństwo pracy, poprzez którą człowiek może wypełnić wolę Bożą, przemieniać nie tylko ziemię, ale przede wszystkim siebie. Istotą pracowitości jest więc wewnętrzna postawa człowieka – chęć wypełnienia obowiązków, które wynikają z naszego powołania, wyboru drogi życiowej, konieczności dyktowanej przez codzienność. Pracowitość to nie jest robienie czegokolwiek, ale przede wszystkim sumienne wykonywanie tego, co należy do naszych obowiązków. 

Zapewne św. Józef mógł w życiu też robić różne rzeczy, ale rozumiał, że Bóg dał mu pod opiekę Jezusa i Maryję. Dlatego przez swoją zwyczajną pracę, wielu powiedziałoby nieciekawą i mało płatną, starał się jak najlepiej odpowiedzieć na to powołanie. Pięknie wyrażają to słowa z modlitwy Kościoła przeznaczone na święto Józefa Robotnika. „Bóg uczynił mnie jakby ojcem króla i zarządcą całego domu Jego, wywyższył mnie, abym mógł zbawić wiele ludów. Przyjdźcie do mnie, a dam wam wszelkie dobra Egiptu, abyście się nasycili”. Św. Józef ukazuje, że im człowiek jest bliżej Boga, tym lepiej pracuje i tym sumienniej wypełnia obowiązki swojego stanu. 

RW

Czytaj też: Pasja według Josepha Krautwalda

Zobacz też: Nyski odcinek Drogi Jakubowej

Zobacz również: Burgrabicka Złota Góra

Nasza strona: glucholazy.eu

Głuchołazy - portal miasta i gminy. Wiadomości i komentarze.