Stanowisko nietoperzy w Burgrabicach

przez Artykuł nadesłany
Odsłony: 2098
Burgrabice w gminie Głuchołazy
Burgrabice w gminie Głuchołazy

Na wieży kościoła parafialnego w Burgrabicach znajduje się oznakowane siedlisko nietoperzy.

Nasuwają się słowa Psalmu 84: „Jak miłe są przybytki Twoje, Panie Zastępów! (…) Nawet wróbel dom sobie znajduje i jaskółka gniazdo, gdzie złoży swe pisklęta – przy Twoich ołtarzach Panie Zastępów (…) Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie”.  Wprawdzie nietoperze to nie ptaki, ale tak, jak w cytowanym Psalmie, kościół stanowi dla nich wygodne i bezpieczne schronienie. 

O nietoperzach wiemy niewiele. Zazwyczaj są to jakieś zasłyszane przesądy z koszmarnych legend, które nijak mają się do rzeczywistości. A są to zadziwiające stworzenia. Chociaż latają,  to jednak należą do ssaków. Mają typowe dla ssaków futerko. Na swoje siedliska wybierają miejsca niedostępne, kryjąc się przed ludźmi i drapieżnikami. W miejscach tych nic nie zmieniają, nie budują i niczego nie niszczą. Należy wiedzieć, że w Polsce wszystkie nietoperze są pod ochroną. 

Podkowiec mały, który siedliskuje w Burgrabicach to najmniejszy z nietoperzy i szczególnie chroniony. Mierzy ok. 4 cm i waży do 10 gramów, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi ok. 25 cm. Podczas hibernacji (od października do kwietnia) wygląda jak wiszący kokon, ponieważ owija się skrzydełkami, aby zatrzymać jak najwięcej ciepła. Żywi się komarami, ćmami i muchówkami. Na żer wylatuje po zachodzie słońca. 

Siedliska nietoperzy świadczą o czystym i zdrowym klimacie. Oby nietoperze mieszkały obok nas jak najdłużej. 

RW 

Czytaj też: Pasja według Josepha Krautwalda

Zobacz też: Nyski odcinek Drogi Jakubowej

Zobacz również: Burgrabicka Złota Góra

Nasza strona: glucholazy.eu

Głuchołazy - portal miasta i gminy. Wiadomości i komentarze.