Piękna Madonna z Biskupowa

przez RW
Odsłony: 2451
Biskupów gmina Głuchołazy
Biskupów gmina Głuchołazy

W Biskupowie, przy drodze prowadzącej do kościoła i klasztoru benedyktynów,

stoi kapliczka z rzeźbą Maryi z Dzieciątkiem. Na pierwszy rzut oka rzeźba wydaje się niepozorna, zwyczajna, podobna do innych tego typu przedstawień. Dopiero krótki tekst na tabliczce informuje, że jest to kopia rzeźby ołtarzowej z ok. 1420 roku, która pierwotnie znajdowała się w kościele Zwiastowania w Biskupowie, a obecnie należy do zbiorów Muzeum Diecezjalnego w Opolu. 

Rzeźba ma nie tylko wartość historyczną, ale również artystyczną, ponieważ prezentuje styl Pięknych Madonn, który pojawił się w Europie Środkowej ok. 1400 roku. W Polsce najbardziej znanym przykładem tego rodzaju przedstawień jest Piękna Madonna z Krużlowej (Muzeum Narodowe w Krakowie) i Piękna Madonna z Wrocławia (Muzeum Narodowe w Warszawie). 

Cechami charakterystycznymi stylu Pięknych Madonn są: dziewczęca uroda Maryi, postawa stojąca w kontrapoście (ciężar ciała opiera się na jednej nodze, a druga lekko zgięta w kolanie delikatnie wspiera się na ziemi),  obfity kaskadowy układ szat i czuła, matczyna relacja z Dzieciątkiem, które jest przedstawiane jako nagie, żwawe i wesołe, co miało podkreślać Jego ludzką naturę. 

Wymienione cechy występują w biskupowskiej rzeźbie, ale są także nowe, oryginalne. Maryja stoi na półksiężycu.  Jest to nawiązanie do wizji Niewiasty – symbolu Kościoła z Apokalipsy św. Jana (Ap 12). W przedstawieniu z Biskupowa księżyc ma ludzkie oblicze, przypominające maskę.  

W prawej ręce Maryja trzyma berło królewskie, ale w taki sposób, który sugeruje, iż należy ono do Jezusa. Berło akcentuje kierunek ukośny, nieśmiało zaznaczony już ułożeniem Dzieciątka na lewej ręce Matki. Kierunek ten wprowadza do przedstawienia element dynamizmu. Berło i maska księżycowa upodabniają rzeźbę do przedstawienia Madonny z Knurowa (Muzeum Archidiecezjalne w Katowicach). 

Maryja w czułym geście pochyla głowę w kierunku Dzieciątka, ale zauważa się kontrast pomiędzy spokojną twarzyczką Jezusa, a poważnym i smutnym obliczem Matki, która zna przyszłość Syna. 

W Biskupowie, przy kapliczce z Piękną Madonną warto zatrzymać się na dłużej. 

RW 

Czytaj też: Pasja według Josepha Krautwalda

Zobacz też: Nyski odcinek Drogi Jakubowej

Zobacz również: Burgrabicka Złota Góra

Nasza strona: glucholazy.eu

Głuchołazy - portal miasta i gminy. Wiadomości i komentarze.