Karol Dankwart malarz z Nysy

przez RW
Odsłony: 786

O życiu Karola Dankwarta mało wiadomo. Był synem szwedzkiego oficera,

który osiedlił się w Polsce w czasach potopu szwedzkiego. Nieznane są miejsce i data jego urodzenia. W zasadzie w biografii Karola Dankwarta jest tylko kilka dat pewnych: w 1686 roku ożenił się w Głogowie. W 1704 zmarł w Nysie. 

Był wybitnym malarzem. Jego twórczość przypada na okres baroku. W epoce tej rozwijało się malarstwo iluzjonistyczne, którego stał się propagatorem nie tylko w Polsce, ale także w Europie środkowej. Jego twórczość przyniosła mu uznanie. Otrzymał tytuł  nadwornego malarza króla Jana III Sobieskiego. 

Do Nysy Dankwarta sprowadził prawdopodobnie bp Franciszek Ludwik von Neuburg. Malarz wykonał polichromie w dawnym kościele jezuitów (obecnie Wniebowzięcia NMP). Potem pracował w Kłodzku i Otmuchowie. Malował także sklepienie kościoła św. Anny w Krakowie i Bazyliki Jasnogórskiej w Częstochowie, gdzie na jednym z malowideł przedstawił siebie jako rozbitka uratowanego przez Maryję, Gwiazdę Morza.  

Zapewne w Nysie miał swoją pracownię, ponieważ malował też obrazy olejne. Niektóre z nich znajdują się w Muzeum Powiatowym w Nysie. Uważa się, że mogą istnieć jeszcze dzieła Karola Dankwarta dotychczas nieodkryte. 

Jednym z jego obrazów jest „Chrzest Jezusa” znajdujący się w kościele św. Anny w Krakowie. Główki pyzatych aniołków (charakterystyczny motyw Dankwarta) tworzą jakby wieniec otaczający światło Ducha Świętego nad Jezusem. Obraz piękny… i jeszcze namalowany przez mistrza z Nysy. 

                                                                                                                        RW

Czytaj też: Zobacz film o Głuchołazach z lat 70.

Zobacz też: Nyski odcinek Drogi Jakubowej

Zobacz również: Głuchołaski „Skowronek”, czyli ks. Ludwik Skowronek

Nasza strona: glucholazy.eu

Głuchołazy - portal miasta i gminy. Wiadomości i komentarze.

FB strona 

FB grupa Głuchołazy