Dwudziesta rocznica śmierci Josepha Krautwalda (1914-2003)

przez RW
Odsłony: 982
Głuchołazy, Burgrabice,
Głuchołazy, Burgrabice,

13 stycznia minęła dwudziesta rocznica śmierci Josepha Krautwalda, wybitnego niemieckiego rzeźbiarza

urodzonego w Burgrabicach 7 marca 1914 roku. Dzieciństwo i młodość spędził w Burgrabicach. Mieszkał w domu nr 84, który stoi do dziś. Rodzina Krautwaldów mieszkała w Burgrabicach do 1946 roku. 

Ojciec Josepha Krautwalda był kowalem, a matka zajmowała się gospodarstwem domowym. Z rodzeństwa (czterech braci i siostra) był najstarszy. Do szkoły podstawowej uczęszczał w Burgrabicach. Po jej ukończeniu rozpoczął naukę kamieniarstwa w zakładach Thusta w Sławniowicach. Tam ujawnił się jego talent rzeźbiarski. W 1938 roku wykonał, dziś już słynny, nagrobek „Opłakiwanie Jezusa”, który znajduje się na cmentarzu katolickim w Głuchołazach. Inne jego prace z okresu burgrabickiego to: głowa kota, przedstawienie lwa, chrzcielnica i misy na wodę święconą dla kościoła w Burgrabicach. 

Po wojnie Joseph Krautwald zamieszkał w Rheine, gdzie założył pracownię rzeźbiarską. Do końca życia pracował jako rzeźbiarz. Był człowiekiem pogodnym, wielce pracowitym i pobożnym. Większość jego dzieł ma charakter religijny. 

 

Czytaj też: Zobacz film o Głuchołazach z lat 70.

Zobacz też: Niezwykłe fotografie

Zobacz również: Głuchołaski „Skowronek”, czyli ks. Ludwik Skowronek

Nasza strona: glucholazy.eu

Głuchołazy - portal miasta i gminy. Wiadomości i komentarze.

FB strona 

FB grupa Głuchołazy

RW