Głuchołazy sesja Rady Miejskiej
Głuchołazy sesja Rady Miejskiej
Nowa rada, nowe wyższe diety
JW

Obserwujący pierwszą sesję Rady Miejskiej w Głuchołazach nie mogli oprzeć się wrażeniu, że ważniejsze od sprawy mieszkańców stało się podnoszenie wysokości diet dla samorządowców.

Dodanie do porządku obrad punktu dotyczącego zmiany diet wywołało zdziwienie i rozczarowanie.

Co więcej, samorządowcy zdają się traktować podniesienie diet jako formalność, wprowadzając uchwałę bez dyskusji i refleksji nad konsekwencjami dla budżetu oraz opinii publicznej. Brak otwartej debaty nad tą kwestią podważa transparentność i odpowiedzialność władz lokalnych.

Ponadto, warto zastanowić się, kto stoi za inicjatywą podnoszenia diet, i jakie są motywacje takiej decyzji. Czy rzeczywiście służy to interesom społeczności lokalnej, czy raczej zaspokaja ambicje jednostek?

Przykładowe zmiany w wysokości diet, takie jak podwyższenie dla Przewodniczącego czy Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej, wydają się być nieadekwatne w kontekście realnych potrzeb i trudności finansowych wielu mieszkańców.

Cały ten proces pozostawia wiele pytań bez odpowiedzi i pogłębia dystans między władzami a społecznością lokalną. Zamiast koncentrować się na poprawie warunków życia mieszkańców, samorządowcy wydają się bardziej zainteresowani poprawą własnej sytuacji finansowej.

Warto zatem, aby mieszkańcy Głuchołaz zwrócili uwagę na te decyzje i zadali pytanie, czy ich głosy i potrzeby są naprawdę słyszane i reprezentowane przez radnych.

Poniżej przedstawiamy treść całej uchwały:

Czytaj też: Nowa Rada Miejska w Głuchołazach

Zobacz też: Paweł Szymkowicz nowym burmistrzem Głuchołaz

Zobacz również: Kogo wybrano do Rady Powiatu

Nasza strona: glucholazy.eu

Głuchołazy - portal miasta i gminy. Wiadomości i komentarze

FB strona 

FB grupa Głuchołazy

Głuchołazy sesja Rady Miejskiej
Głuchołazy sesja Rady Miejskiej
Nie chcieli zmniejszyć kosztów utrzymania Rady Miejskiej w Głuchołazach?
es

Rada Miejska w Głuchołazach kosztuje zbyt wiele - dowodził radny J. Wanicki, wnioskując o przesunięcie 200 tys. złotych właśnie z rady na podwyżki płac dla pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Głuchołazach. Niestety, pomysł nie spodobał się większości radnych i tylko 5 osób poparło tę oszczędność. Wniosek upadł. a pieniądze rady zostały ocalone w całości, tzn. w kwocie ponad 447 tys. złotych.
Zobaczmy, kto z radnych był gotów poświęcić pieniądze Rady Miejskiej w Głuchołazach i przeznaczyć je na fundusz płac pracowników.

Czytaj też: Kto głosował za podwyżką podatków od nieruchomości?

Zobacz też: J. Ćwiek zwolniony z naruszeniem prawa?

Zobacz również: Rodzina pozostaje bez pomocy

Czytaj też: Dlaczego J. Wanicki zagłosował przeciw wzrostowi podatku od nieruchomości?

Nasza strona: glucholazy.eu

Głuchołazy - portal miasta i gminy. Wiadomości i komentarze.

FB strona 

FB grupa Głuchołazy

 

Głuchołazy sesja Rady Miejskiej
Głuchołazy sesja Rady Miejskiej
Dlaczego J. Wanicki zagłosował przeciw wzrostowi podatku od nieruchomości?
es

Są trzy powody, dla których radny J. Wanicki zagłosował przeciwko wzrostowi podatku od nieruchomości w naszej gminie. Po pierwsze, mamy w Głuchołazach duże zaległości w ściągalności należnych podatków. Ponieważ aktualne dane nie zostały udostępnione do czasu sesji, choć o to radny wnioskował, można posłużyć się wskaźnikami sprzed roku. 30 października 2021 r. w budżecie gminy brakowało aż 6 mln złotych z tytułu niezapłaconych podatków, z czego 5, 5 mln złotych pochodziło z podatku od nieruchomości. Dodajmy jeszcze, że wpływy z tytułu podatku od nieruchomości w gminie Głuchołazy to 13,7 mln złotych w skali roku, a zatem wspomniane zaległości stanowią prawie 40 % wszystkich wpływów.
Oprócz zaległości podatkowych w gminie Głuchołazy mieszkańcy zalegają blisko 5 mln złotych za opłaty czynszowe i blisko milion zł za opłaty śmieciowe.
Drugim powodem, dla którego należało zagłosować przeciwko podwyżce podatku, był brak informacji na temat przewidywanych oszczędności w budżecie na 2023 rok. Skoro sytuacja finansowa w kraju i w gminie nie jest ciekawa, mamy inflację, zmiany w podatku PIT, wzrost minimalnego wynagrodzenia, niedostosowanie subwencji oświatowej, wzrost liczby osób w DPS-ach oraz wzrost oprocentowania kredytów zaciągniętych przez gminę, należało podjąć kroki, by jak najwięcej pieniędzy zaoszczędzić i pokryć nimi ewentualną dziurę budżetową. Tymczasem w projekcie budżetu na nowy rok kalendarzowy widzimy widzimy wzrost wydatków, np. w dziale administracji. Przypomnijmy, że rok wcześniej podniesiono podatek od nieruchomości i mniej więcej w tym samym okresie został radnym przedstawiony projekt uchwały zwiększający diety radnym i wynagrodzenie burmistrzowi i stawki te były z najwyższej półki, tak jakbyśmy byli super bogatą gminą w Polsce. Duże pieniądze wydane na zwiększone diety radnych i na powiększoną pensję burmistrza Głuchołaz na pewno nie są przejawem zaciskania pasa i potrzebnej nam oszczędności.
Zdaniem J. Wanickiego gmina powinna zabiegać o większe wpływy środków do budżetu, ale nie przez podwyższenie obowiązujących stawek podatków, ale przez pozyskanie nowych inwestorów i nowych mieszkańców, którzy zasilą swoimi podatkami gminną kasę. Tego typu działania widzimy na przykład w gminie Nysa, bo tam zachęca się inwestorów, by lokowali swe przedsiębiorstwa na rodzimym terenie i tu zostawiali swoje podatki.
Reasumując, podwyżka stawek podatkowych w gminie Głuchołazy niekoniecznie doprowadzi do większych wpływów do budżetu. Może się okazać, że wzrosną zaległości z tego tytułu, bo ludzie nie będą w stanie udźwignąć tego ciężaru. Wysokie podatki odstraszą także ewentualnych inwestorów, którzy znajdą sobie atrakcyjniejsze strefy ekonomiczne. I może się jeszcze okazać, że pieniędzy w budżecie nie starczy na planowane wydatki i trzeba będzie jednak poszukać w gminie oszczędności.

Czytaj też: Kto głosował za podwyżką podatków od nieruchomości?

Zobacz też: Kto głosował za podwyżką opłat za śmieci?

Zobacz również: Radnym też wyrównają

Czytaj też: Podwyżka burmistrza uchwalona

Nasza strona: glucholazy.eu

Głuchołazy - portal miasta i gminy. Wiadomości i komentarze.

FB strona 

FB grupa Głuchołazy

Głuchołazy
Głuchołazy
W Głuchołazach może powstać 50 nowych mieszkań
JW

Na terenie dawnego targowiska przy ulicy Targowej, może wkrótce rozpocząć się inwestycja budowlana. Polegać ma na budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego wraz zagospodarowaniem terenu. Budynek będzie miał cztery kondygnacje. Inwestorem jest spółka SIM Opolskie SP. O.O. z siedzibą w Nysie.

Inwestycje mieszkaniowe w Głuchołazach są bardzo potrzebne. Jest duże zapotrzebowanie na mieszkania. Miejmy nadzieję, że mieszkania zostaną wybudowane i nie będzie to ostatnia taka inwestycja.

Poniżej wizualizacja przyszłego budynku. (źródło foto: BIP Gminy Głuchołazy)

Czytaj też: Zabrakło ponad miliona złotych

Zobacz też: Głuchołazy w programie „Zakochaj się w Polsce”

Zobacz również: 11 listopada w Głuchołazach

Czytaj też: Rodzina pozostaje bez pomocy

Nasza strona: glucholazy.eu

Głuchołazy - portal miasta i gminy. Wiadomości i komentarze.

FB strona 

FB grupa Głuchołazy

 

 

Głuchołazy, jakich już nie ma
JW

Dawnych wspomnień czar i zdjęć z przeszłości ciąg dalszy.
Więc dzisiaj rzymskokatolicki kościół gimnazjalny św. Franciszka z Asyżu (dawniej ewangelicki). Zaprojektowany przez architekta Hartmanna, został wzniesiony w latach 1865-1866. Ma neogotycką formę, z ośmioboczną wieżą, która została zakończona iglicowym hełmem.
Możemy porównać i zobaczyć jak zmieniło się nasze miasto. Zdjęcie wykonano przed drugą wojną światową. Został opublikowane przez Bibliotekę Śląską.

Czytaj więcej