Odsłonięcie pamiątkowej tablicy w Starym Lesie

przez Artykuł nadesłany
Odsłony: 1598
Stary Las Gmina Głuchołazy
Stary Las Gmina Głuchołazy
 Dziś w Starym Lesie upamiętniono więźniów z Marszu Śmierci, którego trasa wiodła przez miejscowości gminy Głuchołazy. Tu, po opuszczeniu KL Auschwitz 17.01.1945 r., przetransportowaniu do Raciborza, następnie pochodzie bezdrożami w śniegu i mrozie, głodzie i skrajnym wycieńczeniu, ponad 70 z nich zostało pochowanych w zbiorowej mogile. Pozostałych pędzono dalej do Gross-Rosen.
           W latach 50-tych ich ciała ekshumowano i złożono na miejscowym cmentarzu parafialnym. W miejscu pierwszego pochówku w polu stanął kamienny cokół z tablicą przypominającą ofiary Marszu Śmierci. W centrum wsi z inicjatywy mieszkańców odsłonięto pamiątkową tablicę. W wydarzeniu wzięli udział: wojewoda opolski, przedstawiciele: IPN, miejscowych władz, kuratorium oświaty, wojska, dyrekcji szkoły wraz z uczniami, mieszkańców wsi z sołtysem na czele.
          Odczytano list Marszałek Sejmu pani Elżbiety Witek oraz Premiera pana Mateusza Morawieckiego. Po Apelu Poległych żołnierze oddali salwę honorową, następnie złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem. Na koniec niektórzy uczestnicy obchodów upamiętniających ofiary Marszu Śmierci przeszli pod obelisk w polu, by tam oddać hołd i cześć pomordowanym. 
         Podkreślono, że należy pamiętać o poświęceniu ofiar, ich walce o godność i największą wartość, którą jest życie, a także wierze i nadziei na ocalenie i przyszłość pełną pokoju. Wojna sieje śmierć i zniszczenie, tylko pokój umożliwia życie w miłości.
         Stanęliśmy dziś wraz z nimi do Apelu.
A.B.